Utrustning - Precision Rifle Series Finale
Moderatorer: potatiskastare, Kari Lindström
-
Emil Haglund
- Inlägg: 520
- Blev medlem: 07 dec 2006, 03:14
- Ort: Borlänge
Re: Utrustning - Precision Rifle Series Finale
Gissar på att de flesta riggarna väger in på 7-8 kg.
Har man bara tur behöver man inget förstånd...
- 408CheyTac
- Inlägg: 4045
- Blev medlem: 11 feb 2007, 23:37
- Ort: 08
Re: Utrustning - Precision Rifle Series Finale
När folk frågar vad de ska välja på snipershide brukar de mer erfarna skyttarna svara att man inte ska välja de tjockaste pipprofilerna och inte välja tung fyllning, som sniper fill, när man beställer kolv.
Så runt 6-7kg?
edit: 6-8 kg är nog mer rimligt. Vissa diggar MTU-profil på piporna.
Så runt 6-7kg?
edit: 6-8 kg är nog mer rimligt. Vissa diggar MTU-profil på piporna.
Senast redigerad av 1 408CheyTac, redigerad totalt 28 gånger.
-
Blank
- Inlägg: 319
- Blev medlem: 21 sep 2004, 14:05
- Ort: Dalarna
Re: Utrustning - Precision Rifle Series Finale
Jag håller självklart med dig i det du säger Håkan, men nu pratade vi väl ändå om hårdvaran? Om man ska åka på Remmene, Kristinehamn och liknande så är ju en 6XC, 6.5x47, .260 Rem och 6.5x55 rätt optimala. Men ska man iväg och panga långhåll, som för mig är 900-1000m och ut, så hade ju i alla fall jag hellre plockat med mig en 7mm Rem Mag, .300RUM, .338LM eller någonting i den regionen. Det var det jag försökte komma fram till.Håkan skrev:Tycker du har precis fel!Blank skrev:Sen bör man veta att prylarna dom använder visserligen fungerar till långhållsskytte, men att dom inte är optimala. Optimalt för rent långhållsskytte är tex en 13kg tung enkelskottare i 6.5-284 eller .338LM med 30" pipa och förstoringar upp till 30 gånger.
Men då 80% av skotten är inom 800m så behöver man inte bränna mer än 40-45gr krut och har inte användning för mer än 20X. Och eftersom det är mycket springa och varierande skjutställningar och mycket skjutande på vissa stationer så väljer alla korta lås för att få tillgång till 10 skotts magasin och för att få en något lättare bössa som är enklare att hantera.
Så bor du i Norrland, och har tillgång till 2km över hyggen och fjäll, runt husknuten, stirra dig inte blind på en 24" 6.5x47 eller 6XC.
Att hålla sig med kalibrar som käkar pipor snabbt gör att man skjuter mindre (oftast klart otillräckligt lite)
Därför har en 6xc, 6,5 eller dylik skytt större chanser att bli en duktig Skytt än vad en med 6,5-284 eller .338 LM
"Ingen fara, dom går så fort så vinden hinner aldrig märka något."
- jacke
- Inlägg: 1588
- Blev medlem: 27 jul 2006, 00:31
- Ort: Siknäs
Re: Utrustning - Precision Rifle Series Finale
Du får börja exportera SPHUR Magasin till 6,5x55Håkan skrev:Att 6,5x55 inte finns med beror på att det inte finns vettiga allmänna lösningar på 10 skotts magasin i 6,5x55....
Inte så få skjuter fabriksammo och tillgången på 6,5 matchammo är begränsad där.
Annars håller jag med 6,5x55 är utmärkt för detta.
Det kan ta bättre än man tror
-
Håkan
- Inlägg: 12521
- Blev medlem: 01 apr 2002, 22:24
- Ort: Sweden
Re: Utrustning - Precision Rifle Series Finale
Det här inlägget om PRS tycker jag ju är extremt intressant 
http://precisionrifleblog.com/2014/10/2 ... -pros-use/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://precisionrifleblog.com/2014/10/2 ... -pros-use/" onclick="window.open(this.href);return false;
-
crajm
- Inlägg: 2742
- Blev medlem: 04 maj 2012, 19:26
- Ort: Tyresö, Stockholm
Re: Utrustning - Precision Rifle Series Finale
Inte så konstigt eftersom man får sjukt bra fästen för pengarna, dessutom ganska snygga! Så det är bara att gratulera håkan! Skulle dock vilja ha en vänstervariant men höger får väl duga för mig tills dessHåkan skrev:Det här inlägget om PRS tycker jag ju är extremt intressant
http://precisionrifleblog.com/2014/10/2 ... -pros-use/" onclick="window.open(this.href);return false;
Vänsterskytt!
Livet är för kort för att INTE använda Customvapen.
Våga Vägra Blaser
6mm BRA, 6.5 Creedmoor, 308 Win, 358 Win
Livet är för kort för att INTE använda Customvapen.
Våga Vägra Blaser
6mm BRA, 6.5 Creedmoor, 308 Win, 358 Win
- HuntDoc
- Inlägg: 2677
- Blev medlem: 05 dec 2008, 11:15
Re: Utrustning - Precision Rifle Series Finale
Kul, Håkan! Inget dåligt rykte! 
- 408CheyTac
- Inlägg: 4045
- Blev medlem: 11 feb 2007, 23:37
- Ort: 08
Re: Utrustning - Precision Rifle Series Finale
Jag säger bara 300 Norma Magnum.Blank skrev:eller någonting i den regionen.
The Realities of Shooting ELR Distances
http://snipershide.scout.com/story/1473 ... nces?s=541" onclick="window.open(this.href);return false;
-
Håkan
- Inlägg: 12521
- Blev medlem: 01 apr 2002, 22:24
- Ort: Sweden
Re: Utrustning - Precision Rifle Series Finale
Men för att .30 caliber skall vara vettigt alls på längre håll krävs minst 208 grains kulor!
BC i 150, 168 och 175 är helt enkelt för usla.
För 308win är däremot 155 scenar sannolikt vettigast.
BC i 150, 168 och 175 är helt enkelt för usla.
För 308win är däremot 155 scenar sannolikt vettigast.
-
Regnskog
- Inlägg: 12570
- Blev medlem: 13 okt 2001, 17:37
- Ort: Sweden
Re: Utrustning - Precision Rifle Series Finale
Det stora flertalet av oss som sällan skjuter på 1000 meter och aldrig förbi kan iofs lära av de erfarenheter som delas men har ringa nytta av att ta efter, en vass 6,5 mm eller 6 mm är enormt mycket mer användarvänlig och ekonomisk.
Betänk att de där roliga .30 kulorna dvs 185 grains Juggernaut och uppåt till 208 grains varianterna kostar 2 gr en 6/6,5 mm kula och är lika vanliga i Sverige som ebola.
Betänk att de där roliga .30 kulorna dvs 185 grains Juggernaut och uppåt till 208 grains varianterna kostar 2 gr en 6/6,5 mm kula och är lika vanliga i Sverige som ebola.
Jag är för servering och utskänkningstillstånd på våra skjutbanor
- jacke
- Inlägg: 1588
- Blev medlem: 27 jul 2006, 00:31
- Ort: Siknäs
Re: Utrustning - Precision Rifle Series Finale
För och nackdelar på en 6XC vs 6,5x55 på 1000m? Gissar att skillnaderna är mindre än man tror. Eller? börjar XC falla ur?
Det kan ta bättre än man tror
- 408CheyTac
- Inlägg: 4045
- Blev medlem: 11 feb 2007, 23:37
- Ort: 08
Re: Utrustning - Precision Rifle Series Finale
Prestandamässigt är det väldigt lika:jacke skrev:För och nackdelar på en 6XC vs 6,5x55 på 1000m? Gissar att skillnaderna är mindre än man tror. Eller? börjar XC falla ur?
6XC med Berger 105 gr Match Hybrid Target
G7 BC enligt Berger: 0,278
Enligt Bergers laddata för Norma 204 och 24"/61cm pipa: V0 = 837-932 m/s
6,5x55 med Norma 130 gr VLD
G7 BC enligt Bryan Litz: 0,294
Fabriksladdad Diamondline Fält i 29"/74cm pipa: V0 = 900 m/s
Fabriksladdad Diamondline Bana i 29"/74cm pipa: V0 = 850 m/s
Fabriksladdad Diamondline Bana i 26"/67cm pipa: V0 = 830 m/s
Ur ett kostnads- och bekvämlighetsperspektiv vinner dock 6,5x55 på knock out!
I artikeln ovan används 230 gr Berger Hybrider för både 300WM och 300NM. Oklart om det är hybrid target (G7 BC 0.380) eller hybrid tactical (G7 BC 0.368).Håkan skrev:Men för att .30 caliber skall vara vettigt alls på längre håll krävs minst 208 grains kulor!
Normas fabriksladdade matchammunition för 300NM ska använda 230 gr Target Hybrider:
http://www.norma.cc/sv/Produkter/Skytte ... ma-Magnum/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uppgiven V0 är 910 m/s.
- 408CheyTac
- Inlägg: 4045
- Blev medlem: 11 feb 2007, 23:37
- Ort: 08
Re: Utrustning - Precision Rifle Series Finale
Pipor:
http://precisionrifleblog.com/2014/11/1 ... -pros-use/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://precisionrifleblog.com/2014/11/1 ... -pros-use/" onclick="window.open(this.href);return false;
- Mannlicherman
- Inlägg: 5791
- Blev medlem: 02 dec 2003, 12:22
- Ort: Sweden
Re: Utrustning - Precision Rifle Series Finale
Om inte jag är helt fel ute, så är världrekordet 1000y, minsta 10 skotts serie, skjuten med en 6mm Dasher? (107grs Sierra?) Så visst duger t.ex 6mm XC även till långa hållFör och nackdelar på en 6XC vs 6,5x55 på 1000m? Gissar att skillnaderna är mindre än man tror. Eller? börjar XC falla ur?
"Glädje på passet, skjut gris för din Basset"
Chasse d'abord
Proud owner of a 505 Gibbs.
Chasse d'abord
Proud owner of a 505 Gibbs.




