Ammunitionskostnader
Moderatorer: potatiskastare, Kari Lindström
-
denstore
- Inlägg: 321
- Blev medlem: 12 maj 2019, 11:02
- Ort: Stolt reservdansk
Ammunitionskostnader
Jag har suttit och spånat lite över kostnaderna för skytte. Vapnen är ju rätt enkla att hålla kolla på när det gäller kostnaderna, men hur är det med ammunitionskostnaderna? Hur mycket skjuter folk för i snitt? Är det över huvudtaget hållbart att skjuta grövre kalibrar utan att ladda själv? 38 och 9mm går väl att köpa, men större blir snabbt dyrt.
Vad ligger årskostnaden på för folk? Hur mycket är ”normalt”? Fördelning mellan kalibrar?
Vad ligger årskostnaden på för folk? Hur mycket är ”normalt”? Fördelning mellan kalibrar?
- Velcro Fly
- Inlägg: 6903
- Blev medlem: 16 apr 2018, 11:57
- Ort: Genarp , Skåne
Re: Ammunitionskostnader
Vill inte ens börja räkna på kostnaden jag lagd ner på skytte på de senaste fem åren.
Dock mycket billigare än förra hobbyn så man nästan grinar varje gång man handlar skytterelaterade grejer

Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro
Dock mycket billigare än förra hobbyn så man nästan grinar varje gång man handlar skytterelaterade grejer
Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro
"Behind every great Man there´s a Woman Rolling her Eyes" Jim Carrey
Tikkor i massor , Deltor med
Tikkor i massor , Deltor med
- HappyShooting
- Inlägg: 609
- Blev medlem: 12 aug 2017, 21:43
Re: Ammunitionskostnader
Jag har slutat räkna på vad ammokostnaden blir utslaget per år (egentligen på tok för mycket).
Min erfarenhet är att så länge man håller sig till Nationellt ... så är kostnaderna jämförelsevis humana (helt enkelt för att de flesta inte skjuter kopiösa mängder)... även om man har de vanligaste kalibrarna .22lr, 9mm, .357mag/.38spec & även 44mag.
Det är först när man börjar med Dynamiskt som kostnaderna börjar skena... speciellt de som skjuter Handgun, Rifle & Shotgun.
Alla bäckar små... försöker man oxå köra både Nationellt & Dynamiskt...ja, då blir det ju inte billigare.
Även om vi målskyttar har aktivitetskrav hängande över oss.... så bestämmer man ju i slutändan själv hur mycket mer tid (& ammo) förutöver minimikravet man vill/kan lägga.
Men, svårt att göra slut på ammo är det ju inte....
Min erfarenhet är att så länge man håller sig till Nationellt ... så är kostnaderna jämförelsevis humana (helt enkelt för att de flesta inte skjuter kopiösa mängder)... även om man har de vanligaste kalibrarna .22lr, 9mm, .357mag/.38spec & även 44mag.
Det är först när man börjar med Dynamiskt som kostnaderna börjar skena... speciellt de som skjuter Handgun, Rifle & Shotgun.
Alla bäckar små... försöker man oxå köra både Nationellt & Dynamiskt...ja, då blir det ju inte billigare.
Även om vi målskyttar har aktivitetskrav hängande över oss.... så bestämmer man ju i slutändan själv hur mycket mer tid (& ammo) förutöver minimikravet man vill/kan lägga.
Men, svårt att göra slut på ammo är det ju inte....
-
KalleT
- Inlägg: 2197
- Blev medlem: 03 nov 2005, 19:36
- Ort: Frösön/Jämtland samt Rönnöfors Offerdal
Re: Ammunitionskostnader
Höll på med dynamiskt förut men de bär sig inte,man hinner inte göra nått annat om man tränar 2-3ggr i veckan å bränner iväg 150-250 skott med en 9mm varje gång man är iväg,först åka å skjuta,sen samla hylsor å så e ekorrhjulet i snurrning,hem å ladda å fast du köpte kulor för ca 1kr så snurrade de iväg lite slantar heeeeela tiden,1000 lapparna for fort
Medlem i N.T.K
R8 Sucess 308 A-Tec Hertz 150
R93 Luxus
R93 KKc
9,3-62 Hausken JD228 XTRM
6,5-55 A-TEC Maxim
R93 22 Hornet
R93 22Lr Elite 6-24-40
Zeiss varipoint 3-12-56 V69
Swarowski Z8i 1-8-24 Flexchange
BRNO 12
R8 Sucess 308 A-Tec Hertz 150
R93 Luxus
R93 KKc
9,3-62 Hausken JD228 XTRM
6,5-55 A-TEC Maxim
R93 22 Hornet
R93 22Lr Elite 6-24-40
Zeiss varipoint 3-12-56 V69
Swarowski Z8i 1-8-24 Flexchange
BRNO 12
-
denstore
- Inlägg: 321
- Blev medlem: 12 maj 2019, 11:02
- Ort: Stolt reservdansk
Re: Ammunitionskostnader
Jo, det är definitivt inte svårt att sätta fart på pengarna.
Frågan är väl hur mycket man sätter fart i varje kaliber. 22LR är ju i alla fall billig, så där kan man ju dra iväg ett antal tusen om året utan att julklapparna brinner inne, men....
Hur pass mycket skjuter ni i de större kalibrarna? Om man som nämnts också skjuter i 9mm, 38/357 och kanske något typ 44 eller 45, hur mycket träning lägger ni på var och en av dem?
Frågan är väl hur mycket man sätter fart i varje kaliber. 22LR är ju i alla fall billig, så där kan man ju dra iväg ett antal tusen om året utan att julklapparna brinner inne, men....
Hur pass mycket skjuter ni i de större kalibrarna? Om man som nämnts också skjuter i 9mm, 38/357 och kanske något typ 44 eller 45, hur mycket träning lägger ni på var och en av dem?
- Velcro Fly
- Inlägg: 6903
- Blev medlem: 16 apr 2018, 11:57
- Ort: Genarp , Skåne
Re: Ammunitionskostnader
Skjuter inte pistol/revolver så 0kr för de kalibrar för min del 
Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro
Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro
"Behind every great Man there´s a Woman Rolling her Eyes" Jim Carrey
Tikkor i massor , Deltor med
Tikkor i massor , Deltor med
-
mr45acp
- Inlägg: 778
- Blev medlem: 23 okt 2014, 23:45
- Ort: Land of the Free
Re: Ammunitionskostnader
Frågan är väl hur mycket du skjuter. Kolla hur mycket utrustningen kostar och hur mycket det skulle kosta dig att göra en patron av varje sort du skjuter. Sedan kan du ju lista ut hur lång tid det tar att räkna hem den investeringen och bestämma om det är värt det. Skjuter du mycket gissar jag att svaret är ja. Särskilt om du skjuter mycket annat än 9mm, där lönsamheten nog inte är så stor. Utöver den ekonomiska aspekten kan det också finnas andra motiv till att handladda (eller inte). En del verkar till och med tycka att det är kul...
- LAREMA
- Inlägg: 4613
- Blev medlem: 28 dec 2002, 17:16
- Ort: Huddinge
Re: Ammunitionskostnader
Jag personligen skjuter ca 4000 skott om året med 45 ACP och 38 spec, vardera kalibern och ca 2000 skott om året med .22lr.
Då jag handladdar så blir kostnader för 45 ACP ca 2,00 kronor och för ,38Spl ca 1,50-1,75 beroende på vilken kula jag använder.
Dillonpressen jag har gick på 18,000 kr med 4 kalibrar, men det är ca 8 år sedan jag köpte den.
Då jag handladdar så blir kostnader för 45 ACP ca 2,00 kronor och för ,38Spl ca 1,50-1,75 beroende på vilken kula jag använder.
Dillonpressen jag har gick på 18,000 kr med 4 kalibrar, men det är ca 8 år sedan jag köpte den.
LAREMA
-
denstore
- Inlägg: 321
- Blev medlem: 12 maj 2019, 11:02
- Ort: Stolt reservdansk
Re: Ammunitionskostnader
Det är ju en ansenlig mängd. Hur mycket tid lägger du då på laddningen?LAREMA skrev:Jag personligen skjuter ca 4000 skott om året med 45 ACP och 38 spec, vardera kalibern och ca 2000 skott om året med .22lr.
Då jag handladdar så blir kostnader för 45 ACP ca 2,00 kronor och för ,38Spl ca 1,50-1,75 beroende på vilken kula jag använder.
Dillonpressen jag har gick på 18,000 kr med 4 kalibrar, men det är ca 8 år sedan jag köpte den.
- LAREMA
- Inlägg: 4613
- Blev medlem: 28 dec 2002, 17:16
- Ort: Huddinge
Re: Ammunitionskostnader
Då jag kör Dillon 650 med hylsmatning så tycker jag att det går fort att ladda.denstore skrev:Det är ju en ansenlig mängd. Hur mycket tid lägger du då på laddningen?LAREMA skrev:Jag personligen skjuter ca 4000 skott om året med 45 ACP och 38 spec, vardera kalibern och ca 2000 skott om året med .22lr.
Då jag handladdar så blir kostnader för 45 ACP ca 2,00 kronor och för ,38Spl ca 1,50-1,75 beroende på vilken kula jag använder.
Dillonpressen jag har gick på 18,000 kr med 4 kalibrar, men det är ca 8 år sedan jag köpte den.
Jag laddar 1000-1500 i stöten så jag tror att jag lägger ca 3-4 timmar varje gång jag laddar.
Jag tycker det är avslappnande att ladda så det gör inget att det tar tid.
Jag har en kopis som laddade och sköt 2-2500 skott i veckan för massa år sedan han var den första jag vet om som hade Dillon 1050 två stycken av dom!
LAREMA
- Whistler
- Inlägg: 1759
- Blev medlem: 02 nov 2008, 03:06
- Ort: Jönköping
Re: Ammunitionskostnader
Jag ligger mellan 5000-10000 tävlingsskott om året med pistol och revolver. Tävlar från en till tre dagar i veckan som mest, allt från Precision till magnumprecision, militär snabbmatch och såklart dynamiskt som är det jag satsar på.
Träning ligger ganska exakt på noll skott. Kanske kommer upp i 500 för ammo- tester när jag ska ändra nåt eller pröva ut nån ny laddning.
För dynamiskt är 90% av träningen torr om man vill komma någon vart. Att bara stå och skicka bly i vallen ger inget.
Handladdandet tillåter mig att skjuta grövre kalibrar för samma peng. I Precision går det .45 ACP och .44 Special. I dynamiskt mest kaliber .40 eller 9mm med 160gn-kulor.
Även om jag skulle köpt 10 000 patroner 9mm varje år så är det nästan försumbart med vad man lägger på bensin, hotell och startavgifter.
Träning ligger ganska exakt på noll skott. Kanske kommer upp i 500 för ammo- tester när jag ska ändra nåt eller pröva ut nån ny laddning.
För dynamiskt är 90% av träningen torr om man vill komma någon vart. Att bara stå och skicka bly i vallen ger inget.
Handladdandet tillåter mig att skjuta grövre kalibrar för samma peng. I Precision går det .45 ACP och .44 Special. I dynamiskt mest kaliber .40 eller 9mm med 160gn-kulor.
Även om jag skulle köpt 10 000 patroner 9mm varje år så är det nästan försumbart med vad man lägger på bensin, hotell och startavgifter.
Kulgjutningsnörd.
-
denstore
- Inlägg: 321
- Blev medlem: 12 maj 2019, 11:02
- Ort: Stolt reservdansk
Re: Ammunitionskostnader
Hmmh, jag vet inte riktigt om jag ska vara rädd eller glad för din skull.Whistler skrev:Jag ligger mellan 5000-10000 tävlingsskott om året med pistol och revolver. Tävlar från en till tre dagar i veckan som mest, allt från Precision till magnumprecision, militär snabbmatch och såklart dynamiskt som är det jag satsar på.
Träning ligger ganska exakt på noll skott. Kanske kommer upp i 500 för ammo- tester när jag ska ändra nåt eller pröva ut nån ny laddning.
För dynamiskt är 90% av träningen torr om man vill komma någon vart. Att bara stå och skicka bly i vallen ger inget.
Handladdandet tillåter mig att skjuta grövre kalibrar för samma peng. I Precision går det .45 ACP och .44 Special. I dynamiskt mest kaliber .40 eller 9mm med 160gn-kulor.
Även om jag skulle köpt 10 000 patroner 9mm varje år så är det nästan försumbart med vad man lägger på bensin, hotell och startavgifter.
Men det måste vara på riktig elitnivå? Så långt når inte mina ambitioner. För gammal, för tjock och för trött.
- LAREMA
- Inlägg: 4613
- Blev medlem: 28 dec 2002, 17:16
- Ort: Huddinge
Re: Ammunitionskostnader
För gammal och för tjock, det tror jag inte stämmer, själv så är jag 69 år och väger ca 123 kg så det stämer inte!!denstore skrev:Hmmh, jag vet inte riktigt om jag ska vara rädd eller glad för din skull.Whistler skrev:Jag ligger mellan 5000-10000 tävlingsskott om året med pistol och revolver. Tävlar från en till tre dagar i veckan som mest, allt från Precision till magnumprecision, militär snabbmatch och såklart dynamiskt som är det jag satsar på.
Träning ligger ganska exakt på noll skott. Kanske kommer upp i 500 för ammo- tester när jag ska ändra nåt eller pröva ut nån ny laddning.
För dynamiskt är 90% av träningen torr om man vill komma någon vart. Att bara stå och skicka bly i vallen ger inget.
Handladdandet tillåter mig att skjuta grövre kalibrar för samma peng. I Precision går det .45 ACP och .44 Special. I dynamiskt mest kaliber .40 eller 9mm med 160gn-kulor.
Även om jag skulle köpt 10 000 patroner 9mm varje år så är det nästan försumbart med vad man lägger på bensin, hotell och startavgifter.
Men det måste vara på riktig elitnivå? Så långt når inte mina ambitioner. För gammal, för tjock och för trött.
LAREMA
-
denstore
- Inlägg: 321
- Blev medlem: 12 maj 2019, 11:02
- Ort: Stolt reservdansk
Re: Ammunitionskostnader
Du klår mig rejält i åren (19 år äldre), men jag tar dig i vikten med 5kg......LAREMA skrev: För gammal och för tjock, det tror jag inte stämmer, själv så är jag 69 år och väger ca 123 kg så det stämer inte!!
- Velcro Fly
- Inlägg: 6903
- Blev medlem: 16 apr 2018, 11:57
- Ort: Genarp , Skåne
Re: Ammunitionskostnader
För ung o för kort till förhållandet till vikten då ??LAREMA skrev:För gammal och för tjock, det tror jag inte stämmer, själv så är jag 69 år och väger ca 123 kg så det stämer inte!!denstore skrev:Hmmh, jag vet inte riktigt om jag ska vara rädd eller glad för din skull.Whistler skrev:Jag ligger mellan 5000-10000 tävlingsskott om året med pistol och revolver. Tävlar från en till tre dagar i veckan som mest, allt från Precision till magnumprecision, militär snabbmatch och såklart dynamiskt som är det jag satsar på.
Träning ligger ganska exakt på noll skott. Kanske kommer upp i 500 för ammo- tester när jag ska ändra nåt eller pröva ut nån ny laddning.
För dynamiskt är 90% av träningen torr om man vill komma någon vart. Att bara stå och skicka bly i vallen ger inget.
Handladdandet tillåter mig att skjuta grövre kalibrar för samma peng. I Precision går det .45 ACP och .44 Special. I dynamiskt mest kaliber .40 eller 9mm med 160gn-kulor.
Även om jag skulle köpt 10 000 patroner 9mm varje år så är det nästan försumbart med vad man lägger på bensin, hotell och startavgifter.
Men det måste vara på riktig elitnivå? Så långt når inte mina ambitioner. För gammal, för tjock och för trött.
Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro
"Behind every great Man there´s a Woman Rolling her Eyes" Jim Carrey
Tikkor i massor , Deltor med
Tikkor i massor , Deltor med
-
Mikke
- Inlägg: 1486
- Blev medlem: 14 aug 2002, 12:55
- Ort: Umeå, Sweden
Re: Ammunitionskostnader
Jag är nere på runt 8000 skott/år, men då är även gevär inräknat, men det är å andra sidan inte mer än några hundra (tyvärr), bästa året var jag upp i 16000.
Nu skjuter jag mest PPC och det blir nästan bara tävlingar (skjuter 6 eller 7 vapenklasser beroende på ork, dygt 600 patroner per tävling), väldigt lite träning (tyvärr, igen, det märks på resultaten). Drygt 90% är nog 9x19 och .38 Spec (jämt fördelat), sen lite .45 ACP och .22lr plus gevär. Laddar i princip allt själv, har två progressiva som oftast är riggade för 9x19 respektive .38 Spec, det är nog främst på .38 som jag sparar några pengar på att ladda själv, i 9x19 är det marginellt (jag envisas med att ladda 95gr kulor för det mesta eftersom de gett bästa resultaten för mig), i .45 så är det mest en fråga om att få bättre precision och att ha bra tillgång till ammunition (går inte att lita på att någon lokal butik ska ha ammo hemma och definitivt inte att det är något som duger för tävling, för övrigt var det också en starkt bidragande orsak för mig att börja ladda 9x19 och 38 också).
Kostnad, jag försöker att inte fundera för mycket på det, men normalt köper jag kulor och tändhattar i bulk, att köpa 100-pack räcker dels ingenstans och blir dessutom dyrt...
Nu skjuter jag mest PPC och det blir nästan bara tävlingar (skjuter 6 eller 7 vapenklasser beroende på ork, dygt 600 patroner per tävling), väldigt lite träning (tyvärr, igen, det märks på resultaten). Drygt 90% är nog 9x19 och .38 Spec (jämt fördelat), sen lite .45 ACP och .22lr plus gevär. Laddar i princip allt själv, har två progressiva som oftast är riggade för 9x19 respektive .38 Spec, det är nog främst på .38 som jag sparar några pengar på att ladda själv, i 9x19 är det marginellt (jag envisas med att ladda 95gr kulor för det mesta eftersom de gett bästa resultaten för mig), i .45 så är det mest en fråga om att få bättre precision och att ha bra tillgång till ammunition (går inte att lita på att någon lokal butik ska ha ammo hemma och definitivt inte att det är något som duger för tävling, för övrigt var det också en starkt bidragande orsak för mig att börja ladda 9x19 och 38 också).
Kostnad, jag försöker att inte fundera för mycket på det, men normalt köper jag kulor och tändhattar i bulk, att köpa 100-pack räcker dels ingenstans och blir dessutom dyrt...
/Mikke
-
Fält
- Inlägg: 2774
- Blev medlem: 21 jan 2016, 15:58
Re: Ammunitionskostnader
Jag skjuter ganska lite vid varje träningstillfälle. Normalt blir det sju serier precision vid de gemensamma träningarna och kanske sju serier med två vapen när jag tränar själv och känner att koncentrationen räcker till.
Så ungefär 35kr för en träning med 22an och SK pistol Match för 1kr styck och ca 65kr med 9an då just det receptet kostar ca 1.90 att bygga. Bara bränslekostnaden för att åka till banan är ca 100kr så för mig är ammunitionskostnaden är försumbar för precisionsskytte.
När jag tränar fält så brukar det gå 100-150 patroner. Koncentrationen brukar svika efter det och träningen ger inget.
Det dynamiska kan dra iväg med ammunition rejält vid vissa övningar.
Så ungefär 35kr för en träning med 22an och SK pistol Match för 1kr styck och ca 65kr med 9an då just det receptet kostar ca 1.90 att bygga. Bara bränslekostnaden för att åka till banan är ca 100kr så för mig är ammunitionskostnaden är försumbar för precisionsskytte.
När jag tränar fält så brukar det gå 100-150 patroner. Koncentrationen brukar svika efter det och träningen ger inget.
Det dynamiska kan dra iväg med ammunition rejält vid vissa övningar.
-
devour
- Inlägg: 139
- Blev medlem: 11 sep 2013, 08:48
Re: Ammunitionskostnader
Precis som Mikke så skjuter jag PPC, men jag skjuter nog lite mer än han också.
Sedan skjuter jag Fält och IPSC också.
Någon tävling precision och militär snabbmatch också blir det varje år.
Sedan jagar jag så det blir lite övning med studsaren också. Sedan ska 10/22:an luftas ibland och även min Ruger 77/357....
Allt som allt så skjuts det rätt mycket mellan varven. Hittills i år har jag passerat 11000 skott. 51-tävlingsstarter, i olika grenar.. det blir lite ammunition.
Har rätt god koll på hur många skott så jag vet ganska exakt vad saker och ting kostat, tyvärr.
Majoriteten av ammunitionen är handladdad, vilket givetvis reducerar kostnaden. Men det gör samtidigt att man skjuter mer. Passerar sexsiffrigt i år skulle jag tro, sedan jag började 2013.
Min Dillon har fått bekänna färg iaf de senaste åren tycker jag.
Sedan skjuter jag Fält och IPSC också.
Någon tävling precision och militär snabbmatch också blir det varje år.
Sedan jagar jag så det blir lite övning med studsaren också. Sedan ska 10/22:an luftas ibland och även min Ruger 77/357....
Allt som allt så skjuts det rätt mycket mellan varven. Hittills i år har jag passerat 11000 skott. 51-tävlingsstarter, i olika grenar.. det blir lite ammunition.
Har rätt god koll på hur många skott så jag vet ganska exakt vad saker och ting kostat, tyvärr.
Majoriteten av ammunitionen är handladdad, vilket givetvis reducerar kostnaden. Men det gör samtidigt att man skjuter mer. Passerar sexsiffrigt i år skulle jag tro, sedan jag började 2013.
Min Dillon har fått bekänna färg iaf de senaste åren tycker jag.
- jeppe.c
- Inlägg: 2658
- Blev medlem: 05 aug 2011, 13:30
- Ort: Ronneby
Re: Ammunitionskostnader
Själv ligger jag i snitt på 10000 skott per år 9x19 (ipsc) (i år satsar jag på RO biten och har så många nya att hjälpa i klubben så det kanske landar på 5000 skott i år)
Kanske skjuter 100 skott 22lr (nationellt)
Sen går det ett par hundra 308+30-06 på banan.
Jag insåg rätt fort att det enda hållbara var o ladda. Så det blir pengar över till startavgifter och hotell
Nu ska jag försöka ta steget fullt ut och börja gjuta kulor själv med. Men det är svårt det där o få tiden o räcka till när man har 4 små under 8års ålder hemma med.
Kanske skjuter 100 skott 22lr (nationellt)
Sen går det ett par hundra 308+30-06 på banan.
Jag insåg rätt fort att det enda hållbara var o ladda. Så det blir pengar över till startavgifter och hotell
Nu ska jag försöka ta steget fullt ut och börja gjuta kulor själv med. Men det är svårt det där o få tiden o räcka till när man har 4 små under 8års ålder hemma med.
30-06
9,3x57
308w
9x19
22lr
7x57r på väg hem
9,3x57
308w
9x19
22lr
7x57r på väg hem




